V dnešním článku si prozradíme pár typů, jak se správně obléknout na kolo. Na kole totiž není žádoucí trpět zimou ani nadměrným pocením.
Nejzásadnější je naučit se správně VRSTVIT. Na kole se pohybujeme v průběhu jízdy jinou intenzitou, jiným terénem a jinou teplotou okolí, proto je velice důležité vrstvení jednotlivých kusů oblečení. Po odebrání (nebo přidání) jednoho kusu oblečení by aklimatizace neměla trvat příliš dlouho. Pokud se naučíme správně vrstvit, budeme na změny lépe připraveni.
Vhodné je se oblékat na kolo tak, aby nám bylo spíše lehce chladno. Tělo by mělo mít tendenci pracovat na zahřátí, než abychom se příliš potili a později nám byla zima. Na těle byste tedy měli cítit lehké ochlazování a končetiny mít v komfortním teple.
Velice důležité je při oblékání myslet na rovnoměrnost oblečení. Nejde totiž o ošálení řídící jednotky stylem “zahřejte tělo, ono pak bude distribuovat teplo jinam”, ale o komfortní pocit ve všech oblastech těla. To znamená, že není vhodné oblékat přebytečně tělo, zatímco ruce, nohy a hlava trpí zimou. V momentě, kdy vystavíte ruce a nohy chladu, krev nemá šanci pokrýt tepelné ztráty a Vám bude na tyto periferie zima. Stejně to funguje obráceně, můžete mít sebelepší rukavice, ale pokud vystavíte tělo a paže chladu, krev opět nemá šanci dohnat tepelné ztráty. Tělo se následně nadměrně potí v přehřáté oblasti a vytváří tak nadměrný diskomfort a díky extrémnímu pocení Vám může být později zima.
Co tedy budeme potřebovat, abychom vhodného vrstvení docílili?
- Nesmíte se bát experimentovat – jednou Vám bude zima, jednou moc teplo, ale je potřeba si to vyzkoušet,
- je vhodné mít více variant oblečení, nejen jeden typ dlouhého rukávu,
- nepodceňovat schopnost doplňků, jako jsou třeba ponožky, návleky, šátky na uši, které ovlivňují náš komfort.
Jak tedy na to?
Pojďme začít u nejjednoduššího. Vzpomeňme si na léto, kdy jsme jezdili nalehko a pojďme to nabalovat.
Ponožky, tretry, kraťasy a krátký dres.
Na tento set-up se v chladnějších ránech nahodí rukávky a později pak nohávky.
Při výběru návleků doporučuji spíše lehčího charakteru, než s česaným fleecem – ty jsou hodně hřejivé a hodí se spíše na zimu.
Později, až se nám zase o kus ochladí přidáváme buď lehký dlouhý dres nebo základní vrstvu tzv. Baselayer. Tady začínáme opět na krátkém rukávu a později měníme i za ty, s dlouhým rukávem.
Stále se ochlazuje a začíná foukat nepříjemný studený vítr. To je čas jako dělaný na neprofuk vestičku, u které je primárním cílem nepustit studený protivítr pod oblečení. Nejvhodnější je tedy se síťovanými zády. Existují samozřejmě i takové vestičky, které mají krytá i záda, ale ty jsou vhodná spíš do prostředí, kde fouká mnohem silnější vítr, než je v České Republice běžné.
Po oslabení slunečních paprsků přichází čas na návleky na tretry a dlouhé rukavice. Tyto dva doplňky se určitě nevyplatí podceňovat.
Furt se ochlazuje a je toho málo? Čas na zateplené kraťasy, zateplené návleky, čapáky, zateplený dres a pokrývku hlavy. A v poslední fázi pak i neprofuk bundu, abychom všechny tyto vrstvy ubránili před ledovým vzduchem.
A na závěr ještě jedna rada: při výběru oblečení volte oblečení takové, aby Vám bylo spíše těsnější, než volnější. Je to právě kvůli odvodu potu, aby nám nezůstával na pokožce a příliš nechladil.
To je pár typů na kusy oblečení a teď už je to na Vás, experimentujte, zkoušejte a přijďte si poradit!
Zdraví Zdeněk